Pár tipů, jak lépe využít ocet v domácnosti

.


Máme ho doma všichni, ale ne každý zná všechny způsoby, jak používat. Nejběžněji využívaný je u nás kvasný lihový ocet. Ten mívá koncentraci kyseliny octové 8 %. Kvůli této vysoké koncentraci je velmi vhodný zejména k čištění a do pokrmů se spíše hodí zředěný. Velmi oblíbený je ocet jablečný, který je jemnější a používá pro svoje účinky například v kosmetice, k okyselení pokrmů či jako ingredience do salátové zálivky.
ocet na čištění
V kuchyni, hlavně při přípravě salátů, využijete též aromatický vinný ocet. Ocet je možné přidat i do marinád, zde volíme například ocet balsamico. Pokud chcete trochu exotičtější variantu, vyzkoušejte u nás málo známý umeocet, který vzniká při výrobě nakládaných švestiček umeboši. Pokud jste fanouškem asijské kuchyně, můžete vyzkoušet rýžový ocet, který se používá jako dochucovadlo při výrobě sushi.
pět houbiček

.

Tipy na využití octa:

 
Vlasový oplach
Smíchejte lžíci jablečného octa se sklenicí vody a po mytí šamponem s ním opláchněte vlasy. Budou svěží, lesklejší a jemnější.
Úklid koupelny
Ocet uvolňuje vodní kámen, proto je vhodně ho využít na plochy v koupelně, nebo do jeho roztoku ponořit na chvíli sprchovou hlavici.
Čištění odpadů
Zde ocet použijeme v kombinaci se sodou bikarbonou. Nejprve nasypte do odpadu půl hrnku jedlé sody, kterou zalijte octem. Směs začne pěnit a krásně odstraní usazeniny a vyčistí odpad ve vaně, v kuchyni, či záchodovou mísu. Pro ještě vyšší účinnost je možné následně odpad prolít horkou vodou.
Mytí podlah
Ocet můžeme nalít do vody a tu použít k vytírání podlah. Ocet dobře čistí a také zbavuje pachů, je proto vhodný pro domácnosti, které obýváte spolu s domácími mazlíčky.
rozprašovací čistič
Místo aviváže
Použijte ocet místo aviváže, aby bylo Vaše prádlo hezky měkké a barvy byly stálejší. Zde můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje, například levandulového a zajistit si tak i příjemnou vůni.
Pleťová voda
Přidáním trochy octa do vody vytvoříte pleťovou vodu, která Vám pomůže k čistější pokožce.

Pár tipů, jak lépe využít ocet v domácnosti
4.7 (93.33%)3
.