Štěstí mu přinesla až čtvrtá manželka

Charlie Chaplin se narodil téměř před sto třiceti lety, 16. dubna 1889. Talent a lásku k umění zdědil po své matce Hannah, která se živila jako herečka v londýnském kabaretu. Otce se příliš neužil, matka se s ním rozvedla, když byl malému Charliemu rok a otec, uznávaný skladatel a zpěvák Charlie Chaplin, se následně upil k smrti. Z předchozího vztahu měla matka již jednoho syna, Sydneyho. Matce se syny se nedařilo právě nejlépe, a když byla matka v nemocnici, oba chlapci museli do sirotčince. Na jevišti se malý Charlie objevil již v pěti letech, jako záskok za matku, která nemohla zpívat. V osmi letech začal vystupovat pravidelně v kabaretu. Následně se díky kabaretiérovi Karnovi dostal do Ameriky, kde si jej všimnul ten správný producent a filmové studio mu nabídlo spolupráci. Světlo světa spatřily první grotesky, obsahem nebyly nijak světoborné, ale Chaplin v nich zazářil. Chaplin se proslavil ošuntělou postavou tuláka, který má typickou klátivou chůzi, větší boty, úzké sako a široké kalhoty. Jeho výraz byl plný smutku a plachosti a osamělosti. Chaplin si brzy začal psát scénáře sám a dokonce i režíroval.
Charlie Chaplin v okně

Opravdová hvězda své doby

Brzy se stal nejlépe placeným hercem světa. Pak si založil vlastní produkční společnost a začal točit vážnější filmy, ty však u diváků propadly. Proto se vrátil k osvědčenému ladění, vznikly jeho nejslavnější filmy jako Zlaté opojení, Světla velkoměsta či Diktátor. Později byl obviněn z neamerického a komunistického smyšlení, opustit Ameriku a nový domov našel ve Švýcarsku. Do USA se o několik let později vrátil pro Oscara za celoživotní dílo.
silueta Chaplina

Neuspokojivý osobní život

Chaplin se nikdy netajil obdivem ke krásným ženám, obzvláště pak k těm mladším. Poprvé se oženil ve 28 letech se šestnáctiletou Mildred Harrisovou. Narodilo se jim dítě, které bohužel záhy zemřelo, a manželé se rozešli. Druhé manželce bylo rovněž šestnáct, jen Chaplinovi už bylo pětatřicet. Spolu měli dva syny, jejich manželství však neskončilo šťastně a Charlieho rozchod přišel na odstupné ve výši milionu dolarů. Se třetí manželkou, herečkou o 23 let mladší, vydržel osm let, jejich rozvod proběhl tentokrát poklidněji. Sedmáctiletou Oonu potkal ve svých padesáti letech. Její rodiče se svatbou nesouhlasili. Tato manželka při něm stála v dobrém i zlém a Chaplin konečně našel vytoužené štěstí, které trvalo až do jeho smrti v roce 1977. Měli spolu osm dětí.